ירושלים של זהב ברמב"ם


מזכרונותיו של פצוע מקרב תל פאחר

מאת דני ביזר

אני בבית חולים רמב"ם על מיטה צחורה. האחיות מחייכות אליי, אני חי, הכל נגמר. אני חש זרם וכאב קל בידי הימנית. עין ימין מכוסה, אבל אין לי כאבים חזקים. הרגליים כואבות ומעל השפה צריבה. כלומר נפצעתי, אבל לא נורא ועכשיו אם גם אצליח ללכת אז המאזן הוא חיובי בהחלט.

אבל אני מתחיל להיזכר במה שהיה אתמול. מה קרה ליוסי, ליואל ולרימר?  האם הם רק פצועים? איפה נמצא דוד? המראה של יואל רוכן מעליי ולאורך לחיו  נפערת תעלה מכדור, מבזיק במוחי וגורם לי כאב בחזה.

אז לא הכל חיובי. מה קרה ליתר הפלוגה? איך נגמר הקרב? האופוריה מתחלפת בדאגה.

האם תפקדתי כמו שצריך או שפישלתי? האם סתם סיכנתי את האחרים?!

לידי שוכב שמוליק מוראד, גם הוא מ"מ בפלוגה. שתי ידיו חבושות מהכתף ועד לאצבעות והן תלויות על עמודים משני צידי מיטתו. הוא מקדם אותי בחיוך שמח. "שמוליק תגיד, מה קרה? איפה היית?" ושמוליק מספר שהיה עם ורדי. אני מבין שהם היו בתל הדרומי ושהיה קשה מאוד.

במיטה בשורה השנייה שמולנו שוכב בחור שרגלו מגובסת. הבחור עושה שמח ובקול רם, ואחות נכנסת ומבקשת שישמור על השקט. הוא מבטיח להתנהג יפה והיא יוצאת. מיד מתחדשת המהומה.

אני נזכר שצה"ל ניצח בחזית הדרום וכבש את הגדה, ומבין שבעצם כל הפצועים בחדר שמחים גם אם כואב להם.

היום נמשך כששגרת בית החולים מכתיבה את האירועים.

האחיות מתכוננות לביקור רופאים. הנה נכנס רופא חשוב ובעקבותיו עוד כמה זוטרים. הם עוברים ממיטה למיטה לפי הסדר עד שמגיעים למיטתי. הרופא החשוב אוחז בתיק הרפואי שנלקח ממראשות המיטה, שם הוא מחכה בתוך כריכת אלומניום. הרופא החשוב שואל לשלומי תוך שהוא מעיין בתיק. הוא מסביר לרופאים האחרים ואז אני מבין שפרט להליכה על הרגליים אין בעצם מה לדאוג.

הרופאים יוצאים והאחיות נכנסות ומגישות ארוחת עשר. אחר כך מגיעות שתי תלמידות י"ב ומתיישבות ליד שמוליק. איזה עולם נפלא מזומן לגיבורים.

אחר כך באה חיילת ששואלת במה אפשר לעזור ולמי להתקשר. אני נזכר שלא חשבתי על אמא ומבקש שתתקשר לרעננה מספר שבע ותודיע שאני בבית חולים רמב"ם בחיפה.

וכך עובר היום ומגיע הלילה. לדודי, קצין מילואים מפרדס חנה, שספג כדור 0.5 בגב בקרב בעמק דותן (איפה זה עמק דותן?), יש טרנזיסטור וממנו נשמעת מנגינה נפלאה שלא שמעתי מעולם.

אחרי שנגמר השיר אני שואל את דודי מה זה השיר הזה? והוא עונה "מה, לא שמעת? ירושלים של זהב".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s